3 jednoduché hack-y ako vyzerať dobre na online interview

Pracovné videohovory dokážu riadne pokaziť deň.

HORE.sk
10. marec 2020, 4 min.
Ako vyzerať dobre na online interview?



Pracovné videohovory dokážu riadne pokaziť deň. Stres pred ním. Frustrácia počas neho. A výčitky po ňom. Ruku hore, kto nezažil aspoň 1 hrozný video meeting! 

Neexistuje nepriestrelný návod, ako urobiť video hovor dokonalo. Možno nemáme dobré spojenie, možno internetový balík nestojí za nič, možno je na nič apka, inokedy sú problém ľudia na druhej strane.

Na webe nájdeme stovky návodov ako robiť video mítingy “správne”. Prečítali sme väčšinu z nich. No aj tak to nezlepšilo celkový zážitok a pocit z video konferencií. Ale možno existuje niečo, čo by ich mohlo aspoň trochu spríjemniť, keď ich už nemôžeme úplne vynechať?

#1 Berme ich ako stretnutia


Za video mítingami nie je žiadna alchýmia. Rozprávame sa s ľuďmi. Sú to obyčajné stretnutia bez našich tiel. Ako pri každom inom stretnutí, musíme ich aj také brať. 
  • Nerobíme stretnutia v pyžame ani spodnom prádle
  • Pripravme sa ako na bežné stretnutie, oblečme sa a začnime načas.


"bad meeting doodle; didn’t have coffee” flickr photo by justgrimes https:// flickr.com/photos/notbrucelee/6898107875 zdieľané v rámci licencie Creative Commons (BY-SA)



#2 Zožeňme si pero a papier - neťukajme na klávesnicu


Robme si poznámky, vždy a všade. Sú dôležité. Len ich prosím neťukajme do počítača/mobilu počas video mítingu. A možno ani počas toho osobného. Prečo? 

Lebo ťukanie pridáva zmätok do prostredia, ktoré je už aj tak plné rozptyľovákov. Ľudia zápasia s webkamerami a ovládačmi. Dátové programy a rýchlosť liniek zápasia s nimi. Echo nám zabíja uši. 

Lebo ťukanie na klávesnici, aj keď máme vypnutý mikrofón, pôsobí, ako by sme neboli zapojení do diskusie a nesústredíme sa na ňu.

Lebo ťukanie vedie k prepisovaniu celej diskusie bez toho, aby sme spracúvali informácie.  

Nerobme to. Old style pero a papier. Ručné písanie poznámok dá ľuďom oproti nám najavo, že sme s nimi a pomáha sústrediť sa na konverzáciu.


"Funny Glasses” Flickr photo by Divine in the Daily https:// flickr.com/photos/joeandsarah/1875245997 zdieľané v rámci licencie Creative Commons (BY-ND)



#3 Predstierajme očný kontakt


Ak má videohovor nahradiť osobné stretnutie, ľudia sa snažia vidieť reč tela a očný kontakt. Je to prirodzené pri osobných stretnutiach, však?

Ale udržiavanie očného kontaktu počas video mítingu je ťažké. Takmer každému z nás oči behajú po obrazovke hľadajúc ľudí na druhej strane linky.

Ak sa aj zameriame na pevný bod na monitore, neudržiavame očný kontakt. Namiesto toho vyzeráme ako zaspatí, pretože webkamera je nad úrovňou našich očí. 

Profíci na video mítingy nám radia, aby sme sa pozerali do kamery. Ale skúšali ste rozprávať do kamery a nie k ľuďom? Ako sledovať ich reč tela a neverbálne prejavy? Prečo potom nespraviť bežný hovor bez obrazu?

Ako veľmi je dôležitý očný kontakt? Prinajmenšom nám pomáha vidieť pocity ľudí vrátane pohodlia alebo nepohodlia. Ale na to stačí pozrieť sa na oči, nie nevyhnutne do očí.

Tak ako pri osobnom kontakte občas predstierame očný kontakt tým, že sa pozeráme na stred čela, aj pri online mítíngu existuje malá finta:

  • Umiestnime kameru hore, zarovnáme objektív s obočím. Knihy a krabica sú výborná podložka pod monitor alebo laptop. 
  • Ak to program umožňuje, umiestnime obrazy ľudí na monitore čo najbližšie ku kamere. Ak nie, zmenšíme okno programu a presunieme ho celé. 
  • Sedíme v otvorenej pozícii. Vzdialime sa od webkamery tak ďaleko, že sa jej dokážeme dotknúť končekmi prstov.

Hotovo. Nie je to dokonalý trik, ale na väčšinu situácií postačí.



Máš pred sebou video míting? Chceš sa pripraviť? Vyskúšaj si, ako budeš vyzerať v “online zrkadle” napríklad tu



Páčil sa Ti príspevok? Pošli svoje Ďakujem na Facebook.