Ak by sme zobrali rok 1984 za prelomový, pokiaľ ide o profesionalizáciu životopisov, ubehlo už 36 rokov. Zo životopisov písaných ručne na papieri a posielaných poštou sme prešli k počítačom, faxu a krátko na to k internetu, e-mailom a pracovným portálom.
Za 36 rokov sa na trhu hľadania práce zmenilo naozaj veľa.
Za 36 rokov sa na trhu hľadania práce zmenilo naozaj veľa.
- Od roku roku 2008 po spustení YouTube sa pri hľadaní práce začali využívať video-cévéčka. Videá natočené na YouTube sú však verejné, a možno aj preto sa z nich nikdy nestali mainstreamové nosiče.
- Rozvoj manažérskych náborových systémov (Applicant tracking systems - ATS) priniesol možnosť nahrávať neverejné “video-profily”. Ani tieto profily však nenašli masové uplatnenie.
- S rozvojom online služieb vznikajú špecializované webové služby, ktoré pomáhajú “napísať životopis”.
- Rozvíjajú sa manažérske systémy schopné v sekundách automatizovane spracovať nekonečné množstvá životopisov.
- Firmy začínajú do výberov implementovať umelú inteligenciu, ktorá “číta životopisy” a robí prvotný screening životopisov.
Všetky výdobytky dnešnej online doby majú jednu vec spoločnú. Nezmenila sa štruktúra a formát životopisu. Štruktúrované životopisy v pdf formáte sú naďalej hlavným komponentom žiadosti o prácu.
Je rok 2020. Kde zostal človek a jeho osobnosť?
Je rok 2020. Kde zostal človek a jeho osobnosť?
Od osobných curriculum vitae, teda “priebehov života” - ktoré opisovali osobnosť človeka hľadajúceho prácu, sme prešli k výpisu praxe a vzdelania.

Životopis predstavuje vstupnú bránu k procesu pohovorov. Vďaka automatizácii spracovania životopisov a umelej inteligencii mnoho životopisov končí ešte pred touto bránou.
Nedostatok praxe či zlý názov školy sú automatickým K.O. Priveľa praxe a nezvládanie moderných technológií tiež. Chcete oblbnúť ľudský či automatizovaný screening CV? Stačí si pohľadať návod “ako hacknúť životopis”.

Nech sa na to pozrieme z ktorejkoľvek strany, dnešný životopis je možné oblbnúť. Alebo odfláknuť.
Ako presne dokáže súčasný životopis vypovedať o schopnosti kandidáta byť úspešným na pozícii, na ktorú ho chceme prijať? Prečo je dôležité, kde sme počas života pracovali a nie kto sme a čo vieme robiť? Prečo viac zaváži titul a nie schopnosť dodržať slovo či dotiahnuť dohodnuté veci?
Málokto si dnes trúfa napísať životopis sebe. Možno aj preto, že taký životopis skoro nikto neocení. Cévečka sa stali formalitou. Snaha o vysokú produktivitu a rýchlosť ich prezerania spôsobili, že sa z nich stal stručný výpis vzdelania a predošlých zamestnaní.
Životopis, ktorý má dnes rovnakú formu ako pred 30timi rokmi, je stále prísnou požiadavkou takmer všetkých zamestnávateľov. Pritom aj jedna z posledných štúdií (Harvard Business Review, október 2019) ukazuje, že neexistuje významná korelácia medzi predchádzajúcimi pracovnými skúsenosťami a výkonnosťou zamestnanca v novej organizácii. Kam teda spejú životopisy?
Je dnes stále ťažké napísať svoj životopis? Aká forma predstavenia sa zamestnávateľovi je podľa Teba najlepšia? Podeľ sa s nami o svoje zážitky. Pošli nám správu alebo napíš mail.
Je dnes stále ťažké napísať svoj životopis? Aká forma predstavenia sa zamestnávateľovi je podľa Teba najlepšia? Podeľ sa s nami o svoje zážitky. Pošli nám správu alebo napíš mail.