V dnešných dňoch síce necestujeme, ale určite sa nájde veľa krátkych príležitostí, keď s mobilom v ruke nemôžeme robiť nič iné a zabíjame čas "somarinkami".
Nech je to sedenie pred telkou, na balkóne alebo len taká obyčajná záhaľka. Nech máme voľné hodiny alebo len 5 minút, môžeme ich využiť zábavne a zároveň sa trochu posunúť, zlepšiť či inšpirovať.
Nie, nechceme hovoriť o “vzdelávacích apkách” a niekoľkohodinových tréningoch. Vybrali sme dnes tri mobilné aplikácie, ktoré neustále vyskakujú zo škatuľky “vzdelávacích”, aj keď nimi možno na prvý pohľad sú. Na tieto nám stačí aj 5 minút denne.

Lumosity
Jedna z najčastejšie citovaných a opisovaných aplikácií pre osobný rozvoj. Lumosity pozostáva z hier, ktoré pomáhajú trénovať náš mozog rôznymi spôsobmi. Ponúka nám personalizované tréningové programy alebo inak povedané, gamifikované cvičenia - zjednodušene - HRY.
Tie sa snažia o vybrúsenie našich kognitívnych schopností či otestovanie pamäte a pozornosti na detaily. Aj napriek tomu, že Lumosity v minulosti údajne zavádzala používateľov tým, čo im dokáže poskytnúť (zdravotné benefity napríklad pre seniorov, ktoré neboli preukázané), dodnes patrí medzi jednu z najlepších mobilných aplikácií v tejto oblasti. Je samozrejme na nás, ako ju využijeme, ale nie je lepšie sa popri zábave aj ďalej rozvíjať? :-)
Čo je super
- Rutinné cviky sa ľahko zvládajú a nestávajú sa rýchlo nudnými - ľahko sa buduje
pozitívny návyk
- Hry sú pútavé a zábavné (pozor, môže to byť subjektívny pocit, každý máme radi iný štýl hier)
Čo je zlé
- Bezplatná verzia má len obmedzený počet hier
- Neexistuje podľa nás skutočne rovnocenná alternatíva

Duolingo
Poznáme možno desiatky jazykových aplikácií a asi aj niektoré aktívne používame. Ale ak niekto nepozná Duolingo - myslíme si, že by mal.
Duolingo je unikátna aplikácia na učenie sa cudzích jazykov z mobilu. Prečo je v porovnaní s inými tak skvelá? Systém a zážitok z učenia sa jazyka cez túto apku je spracovaný cez gamifikáciu a zvládnutý na výbornej úrovni. Gamifikácia nie je otravná, ale ani prehnaná. Vtiahne nás do učenia prirodzene, krok za krokom. Pomáha nám udržať si pravidelnosť aj svoje vlastné tempo. Nechceme tu rozpisovať dlhú recenziu. Treba to vyskúšať a dať apke šancu, aj keby na prvý pokus nesadla.
Čo je zlé
- Systém opakovania slovíčok má podľa rôznych prieskumov nižšiu úroveň ako iné dostupné metódy či apky*
- Nemá slovenskú verziu a bez znalosti angličtiny Ti nepomôže. Ak sa chceš učiť angličtinu, treba hľadať ďalej*
- Ak ovládaš češtinu, môžeš sa učiť zatiaľ len angličtinu
Čo je super
- Pomerne ľahko môžeme získať pozitívny návyk na krátke, ale pravidelné jazykové cvičenia
- *Nie je to super pre Duolingo, ale pre Teba: Aplikácia Clozemaster je veľmi dobrou alternatívou a mala by (ak ju developeri medzičasom nezmenili) využívať prepracovanejší systém, ktorý pomôže slovíčka si lepšie zapamätať
- Obsahuje veľa jazykov na vysokej úrovni

TED Talks
Zdolali sme celý Netflix? Aj Hulu? PrimeVideo nemá pre EÚ práva na dobré filmy? HBO je nudné? Čo tak občas vymeniť filmy za niečo “rozvojové” ? Dokumentárne seriály na všetkých uvedených kanáloch sú SUPER! Ale my pridávame čosi iné.
Pravdepodobne všetci už poznáme videá TED Talks, ale v prípade, ak nie - tu je pár riadkov o tom, prečo by ich mal poznať asi každý.
TED je webová stránka (existujú už aj mobilné apky), ktorá obsahuje videá z TED konferencií. Ide o krátke aj dlhé, zábavné, vážne, náučné, umelecké alebo iné prednášky zaujímavých ľudí z naozaj najrôznejších oblastí. Všetky ale majú jednu spoločnú vlastnosť: sú informatívne a mimoriadne inšpiratívne, ak nájdeme to zaujímavé pre nás.
Všetky videá sú bezplatné. Nájdeme medzi nimi technologických mágov, zdravotníkov, výskumník, umelcov, zabávačov - ľudí asi z každej možnej sféry, ktorá nás teraz napadne.
Čo je super
- Mnohé a najmä top videá obsahujú slovenské, prípadne české titulky (!)
- Obrovský rozsah
- Vysoká kvalita videí aj samotných prednášok
- Dlhoročná história - obrovský počet
- Veľmi inšpiratívne
Čo je zlé
- Nie všetky videá majú slovenské, resp. české titulky pre tých, ktorí to potrebujú
Edukačné apky sú na samostatný príspevok. Máš oň záujem? Pošli nám správu alebo napíš mail. Alebo napíš len tak. Ďakujeme! :-)
Páčil sa Ti príspevok? Pošli svoje Ďakujem na Facebook.